Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου 2017

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ. Επανάληψη στο Ν. Αφρική – Σενεγάλη λόγω τιμωρίας του διαιτητή

Επανάληψη στο Ν. Αφρική – Σενεγάλη λόγω τιμωρίας του διαιτητήΗ FIFA διέταξε την επανάληψη του αγώνα της Ν. Αφρικής με την Σενεγάλη για τα προκριματικά του Μουντιάλ, καθώς ο διαιτητής τιμωρήθηκε με ισόβιο αποκλεισμό για χειραγώγηση παιχνιδιών. Ανατροπή στον 4ο προκριματικό όμιλο στη ζώνη της Αφρικής. Όπως ανακοίνωσε η FIFA, ο Γκανέζος διαιτητής, Τζόσπε Λάμπτεϊ, τιμωρήθηκε με ισόβιο αποκλεισμό, καθώς κρίθηκε πως χειραγώγησε το ματς Νότιος Αφρική - Σενεγάλη για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018. Ο διαιτητής είχε δώσει πέναλτι υπέρ της Ν. Αφρικής για χέρι ενώ η μπάλα είχε χτυπήσει στα πόδια του Κουλιμπαλί.
 Οι Ν. Αφρικανοί άνοιξα το σκορ από την άσπρη βούλα και τελικά πήραν τη νίκη με 2-1. Η Παγκόσμια Ομοσπονδία διέταξε την επανάληψη του αγώνα, κάτι που σημαίνει ότι η Σενεγάλη έχει μεγάλη ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή του ομίλου της. Μπουρκίνα Φάσο και Πράσινο Ακρωτήρι έχουν από 6 βαθμούς, η Σενεγάλη έχει 5, αλλά πλέον έχει ακόμη 3 ματς να δώσει και όχι δύο. Η αναμέτρηση να διεξαχθεί τον Νοέμβριο, ενώ τον Οκτώβριο θα έχουν ολοκληρωθεί οι δύο τελευταίες αγωνιστικές. Αναλυτικά η εικόνα του ομίλου: 4ος όμιλος:
 1. Μπουρκίνα Φάσο 6 (5-3) -------------------------------------------------------------------
2. Πράσινο Ακρωτήρι 6 (4-6)
 3. Σενεγάλη 5 (4-2) [3 ματς]
 4. Νότιος Αφρική 1 (3-3) [3 ματς]